U današnjem članku raspravljat ćemo o dijabetesu. Ovo stanje karakteriziraju povišene razine šećera u krvi koje proizlaze iz nemogućnosti tijela da proizvede dovoljno inzulina. Sljedeći odjeljci opisat će različite namirnice koje mogu brzo povećati razinu šećera u krvi, naglašavajući važnost praćenja unosa hrane.
Za osobe s dijabetesom tipa 2 izbor prehrane ključan je za svakodnevno upravljanje bolešću. Brojna hrana, koja se u početku može činiti dobroćudnom ili čak korisnom, može izazvati naglo povećanje razine glukoze u krvi. Međutim, to ne zahtijeva njihovo trajno uklanjanje iz prehrane; nego je ključno razumjeti kako pravilno uključiti te namirnice, uključujući količine koje treba konzumirati i kombinacije koje najbolje funkcioniraju. Ovladavanje načelima prehrane može značajno utjecati na vaše cjelokupno blagostanje i učinkovitost regulacije šećera u krvi.
Za osobe kojima je dijagnosticiran dijabetes tipa 2 vjerojatno je već shvaćena važnost praćenja potrošnje ugljikohidrata; međutim, ne radi se samo o količini. Utjecaj određene hrane na razinu šećera u krvi također je pod utjecajem niza čimbenika, uključujući sadržaj vlakana, prisutnost masti i proteina te korištene metode obrade i pripreme.
Vandana Sheth, registrirana dijetetičarka i edukatorica dijabetesa, objašnjava: “Tijelo pretvara svu hranu koja sadrži ugljikohidrate u glukozu. Međutim, na brzinu i snagu ove pretvorbe utječe količina vlakana, masti i proteina u hrani, budući da te komponente ometaju apsorpciju šećera u krvotok.
To je razlog postojanja glikemijskog indeksa (GI), koji služi kao mjera za brzinu kojom hrana podiže razinu glukoze u krvi. Namirnice kategorizirane kao visoki GI, uključujući bijeli kruh, slatkiše, slatka pića i brzu hranu, uzrokuju nagli porast šećera u krvi. Nasuprot tome, hrana s niskim GI, poput mahunarki, povrća, orašastih plodova i cjelovitih žitarica, ima postupniji i prigušeniji učinak.Namirnice koje treba konzumirati s oprezom ili ih u potpunosti izbjegavati:
1. Proizvodi od bijelog brašna prazne su kalorije koje varaju tijelo.Hrana napravljena od rafiniranog bijelog brašna – uključujući bijeli kruh, običnu tjesteninu, peciva i bijelu rižu – sadrži minimalnu količinu vlakana jer se korisne komponente žitarice uklanjaju tijekom obrade. Posljedično, ti se proizvodi brzo probavljaju i brzo pretvaraju u glukozu, što potencijalno dovodi do skoka razine šećera u krvi. Dr. Sarah Thomas, stručnjakinja za prehranu u dijabetesu, naglašava:
Dijetalna vlakna olakšavaju probavu, reguliraju pravilnost crijeva i pospješuju postupno otpuštanje glukoze u krvotok. Štoviše, produljuje osjećaj sitosti i smanjuje vjerojatnost prejedanja.Zbog toga je preporučljivo birati kruh od cjelovitih žitarica, tjesteninu od cjelovitih žitarica, smeđu rižu, kvinoju, ječam, amarant i heljdu umjesto bijelih varijanti.
2. Slatka pića – sadržaj tekućeg šećera.Gazirana pića, zaslađeni ledeni čajevi, energetska pića i komercijalno proizvedeni voćni sokovi puni su šećera i nemaju vlakana i proteina. Kao rezultat toga, njihova konzumacija uzrokuje brz porast razine glukoze bez izazivanja osjećaja sitosti. Dr. Kazlauskaite upozorava:Slatki napici su najmanje preporučljiva opcija za osobe s dijabetesom, jer netko možda neće u potpunosti prepoznati količinu šećera koju konzumira dok ne bude prekasno.
3. Brza hrana – osim praznih kalorijaBrza hrana često sadrži povišene razine zasićenih masti, soli, dodanog šećera i rafiniranih ugljikohidrata. Za ilustraciju, standardni cheeseburger iz restorana brze hrane može sadržavati čak 30 grama ugljikohidrata i 7 grama šećera, što je usporedivo s udjelom šećera koji se nalazi u bombonjeri. Nadalje, upravljanje veličinom porcije može biti izazovno, što dovodi do prejedanja.
4. Suho voće – hranjivo, ali koncentrirano.Iako sušeno voće poput suhih marelica, datulja, grožđica i smokava nudi korisne hranjive tvari, ono također služi kao visoko koncentrirani izvor šećera. Proces sušenja uklanja vodu, što rezultira kompaktnom koncentracijom prirodnih šećera u maloj količini, što znači da čak i skromna porcija može brzo povećati razinu šećera u krvi. Ipak, prihvatljiva je umjerena konzumacija, pogotovo u kombinaciji sa šakom oraha ili badema.
5. Škrobno povrće – zdravo, ali treba ga konzumirati umjereno.Bogati ugljikohidratima, krumpir, slatki krumpir, grašak i kukuruz također pružaju obilje vitamina i vlakana. Međutim, ako se konzumiraju u prekomjernim količinama, mogu povećati razinu šećera u krvi. Stoga je preporučljivo ove namirnice konzumirati u reguliranim porcijama, idealno u kombinaciji s nemasnim proteinima i zdravim masnoćama, poput piletine poslužene s krumpirom i salatom.
6. Biljno mlijeko – pripazite na sadržaj šećera!Dok se mliječne alternative poput bademovog, zobenog i rižinog mlijeka često promoviraju kao zdravije opcije, mnoge varijante uključuju dodane šećere. Među njima najveći glikemijski indeks (GI 86) ima rižino mlijeko, a najniži nezaslađeno sojino mlijeko. Stoga je bitno provjeriti etikete i odlučiti se za nezaslađene verzije.
Zaključak:Dijabetes ne znači kraj kulinarskom uživanju; znači početak razumnog pristupa prehrani. Neophodno je pratiti koje namirnice imaju najznačajniji utjecaj na razinu šećera u krvi, birati što prirodnije namirnice, razumno ih kombinirati i paziti na veličinu porcija. Dijeta ne mora biti previše komplicirana, ali treba je pažljivo razmotriti. Uz informirane izbore, osoba može voditi ispunjen, zdrav i stabilan život dok se liječi od dijabetesa.